Çin endüstri kaynaklarından gelen ekran kartı satış verileri ilginç sonuçlar ortaya koyuyor. Sonuçlara bakılırsa Aralık ayında Çin’e olan masaüstü ekran kartı sevkiyatları bir önceki aya göre %19 düşüş gösterdi. Hacim bazında en büyük düşüş ise Gigabyte markalı kartlarda oldu.

Önümüzdeki grafik, Colorful’ın Çin’deki en büyük GPU tedarikçisi olduğunu gösteriyor. Ancak yerel markanın satışları da diğer isimlerde olduğu gibi ciddi seviyede düştü. İkinci sıradaki ASUS’un sevkiyatları istikrarlı bir şekilde devam etti ve düşüş oranları küçük. Gigabyte’ın oranı ise neredeyse %40 kadar aşağı çekildi.

MyDrivers, ekran kartı sevkiyatlarındaki düşüşün hem üretimi hem de dağımı etkileyen Covid salgınından dolayı olduğunu vurguluyor. Ayrıca bazı tedarikçilerin daha yüksek fiyatlar elde etmek için stokları elinde tuttuğu ve Çin Yeni Yılı tatilini (Şubat başı) bekledikleri söyleniyor. Öte yandan Çin’de belirli bir yaş grubu için oyun oynama süresine resmi olarak sınırlamalar getirilmişti. Öyle ki satış rakamlarını madencilik alanındaki yasaklar da etkiliyor olmalı.

Bildiğiniz gibi Çin çok büyük bir pazar ve genel olarak daha az sevkiyat yapıldığını görüyoruz. Öte yandan Çin’e olan sevkiyatların azalması, dünyanın geri kalanına daha fazla kapasite ayrılabileceği anlamına geliyor. Ekran kartı fiyatlarıyla ilgili bazı iyimser raporlardan bahsetmiştik, ancak GPU piyasası maalesef halen berbat durumda.