Akıllı şehir olma yolunda Seul örneği

1 ay önce 25

Güney Kore’nin Seul şehri, belediye yönetiminin tüm alanları için “Metaverse Seoul” adlı bir metaverse ekosisteminin tohumlarını ekiyor. Bu çaba, sanal turizm için planlama, yönetim ve desteğin yanı sıra şehir hizmetlerini iyileştirmek için  dijital ikizler, sanal gerçeklik (VR) ve işbirliğini birleştiriyor.

MIT Future Compute Konferansında, Seul akıllı şehir politikası bürosu CIO Jong-Soo Park, vizyonlarını ve mevcut ilerlemelerini detaylandırdı. Bugün, kullanıcılar avatarlar oluşturabilir ve belediye başkanının ofisinin sanal bir temsilini keşfedebilir. Uzun vadeli vizyon, iş geliştirme hizmetleri için destek, eğitim ve şehir hizmetlerine şikayette bulunmak, emlak hakkında bilgi almak ve vergi beyannamesi vermek için destek eklemektir. Ayrıca projeyi vatandaşlar için açık ve ücretsiz bir hizmet olarak yürütmeyi umuyorlar.

Seul, on milyon sakininin yüzde 95’inden fazlasının 4G veya 5G hizmetlerine bağlı olduğu şimdiden dünyanın en bağlantılı şehirlerinden biri. Buna ek olarak, şehir yönetimi 100.000’den fazla erişim noktası ile kapsamlı bir ücretsiz Wi-Fi ağı sağlıyor. Park, projeyle ilgili üç ana hedefleri olduğunu söyledi. İlk olarak, vatandaşların devlet hizmetleriyle ve birbirleriyle bağlantı kurmasını kolaylaştırmak istiyorlar. Ek olarak, zaman, mekan ve dil kısıtlamalarının üstesinden gelmek isterler. Kullanıcı deneyimini ve memnuniyetini artırmanın yeni yollarını keşfetmek istiyorlar.

Akıllı şehir olma yolunda Seul örneği yazısı ilk önce TechInside üzerinde ortaya çıktı.

Tümünü Okuyun - Kaynağa Git