Avrupa Merkez Bankası kritpo sektörü için uyumluluğa odaklandı

1 ay önce 48

Avrupa Merkez Bankası (ECB) yaptığı açıklamada, bazı Avrupa Birliği milletvekillerinin Vahşi Batı olarak tanımladığı kripto sektöründe yeterli sermayeye ve uzmanlığa sahip olmalarını sağlamak için bankaların kripto varlıkları sunma şeklini uyumlu hale getireceğini söyledi.

Binance ve Crypto.com gibi birkaç kripto şirketi, kara para aklama ve terörün finansmanıyla mücadele için ulusal güvenlik önlemlerine uyduktan sonra İtalya, Fransa, İspanya, Yunanistan veya Almanya gibi AB ülkelerinde yetkilendirildi. ECB, bankaların kripto sektörüne dahil olup olmamayı da düşündüklerini, ancak ulusal kuralların oldukça geniş ölçüde ayrıldığını söyledi.

ECB yaptığı açıklamada, “Almanya’da, belirli kripto faaliyetleri bir bankacılık lisansı şartına tabidir ve bugüne kadar birkaç banka bu lisanslı faaliyetleri yürütmek için yetki verilmesini talep etmiştir” dedi.

ECB, bu bağlamda lisans taleplerinin değerlendirilmesini uyumlu hale getirmek için adımlar atıyor.

Deutsche Bank, UniCredit ve BNP Paribas gibi euro bölgesi kreditörlerini doğrudan düzenleyen ECB, kripto faaliyetlerinin bir bankanın ne kadar sermaye tutacağını belirleyen risk “profili” ile uyumlu olup olmadığını inceleyeceğini söyledi. ECB ayrıca bir bankanın kripto varlıklardan kaynaklanan riskleri belirleyip değerlendiremeyeceğini ve yönetim kurulu üyelerinin ve BT personelinin sektörde “sağlam deneyime” sahip olup olmadığını kontrol edecek.

Avrupa Merkez Bankası kritpo sektörü için uyumluluğa odaklandı yazısı ilk önce TechInside üzerinde ortaya çıktı.

Tümünü Okuyun - Kaynağa Git