Benzin ve motorinde indirim müjdesi! Brent petrol fiyatı düştü, akaryakıtta çifte indirim geldi!

1 hafta önce 22

Son dönemlerde Brent petrol fiyatında peş peşe yaşanan düşüşler sonrası benzin ve motorin fiyatlarında indirim beklentisi oluşmuştu. 2022 yılında yükselen enerji fiyatları ve küresel enflasyondaki artışla birlikte Şubat ayında Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın başlaması, petrol fiyatlarına ve dolar kuruna yansıdı. Brent petrolün varil fiyatı bu süreçte ilk etapta hızla yükselirken, takip eden günlerde petrol fiyatlarında düşüşler yaşandı. Son hafta Brent petrolün varil fiyatının son 6 ayın en düşük seviyesine gerilemesi ile birlikte benzin ve motorinde indirimler de gelmeye başladı. Akaryakıt fiyatlarında oluşan indirim beklentisi sonrası güncel akaryakıt fiyatları da merak konusu oldu. İşte detaylar…

BENZİN VE MOTORİNDE ÇİFTE İNDİRİM

Brent petrol fiyatları, küresel finans piyasalarında yaşanan dalgalanmalar ile birlikte 94 dolar/varil seviyesine kadar geriledi. Brent petrolde 6 ayın en düşük fiyat seviyesi görüldü ve bu düşüş akaryakıt fiyatlarına çifte indirim olarak yansıdı. Petrol ve döviz kuruna göre değişen akaryakıt fiyatlarında son olarak 26 Temmuz’da motorine, 27 Temmuz’da da benzine indirim uygulanmıştı. Ardından 30 Temmuz’da ise otogaz fiyatına 30 kuruşluk zam yansımıştı. Gelen zamlar ve indirimler sonrasında 6 Ağustos Cumartesi’den itibaren geçerli benzin ve motorinde indirim beklentileri oluştu.

6 AĞUSTOS CUMARTESİ’DEN İTİBAREN OLUŞMASI BEKLENEN FİYAT TABLOSU

Brent petrol fiyatındaki gerileme ile benzin fiyatında 2,23 TL’lik ve motorin fiyatında da 1,15 TL’lik indirim beklentisi oluştu. 6 Ağustos Cumartesi’den itibaren pompaya yansıması beklenen indirimlerle birlikte oluşacak fiyat tablosu şöyle olacak:

  • İstanbul’da benzin litresi 20 TL
  • İstanbul’da motorin litresi 23,31 TL
  • Ankara’da benzin litresi 20,13 TL
  • Ankara’da motorin litresi 23,43 TL
  • İzmir’de benzin litresi 20,13 TL
  • İzmir’de motorin litresi 23,43 TL
Tümünü Okuyun - Kaynağa Git