Bu aralar çok dikkatli olun: Bir kişi 20 kişiye kadar bulaştırabiliyor! Özellikle 50 yaş ve üzeri kişiler için kritik uyarı…

1 hafta önce 30

Koronavirüs, Omicron varyantının alt türleriyle vaka sayılarında ülkemiz de dahil olmak üzere küresel bir artışa neden olurken uzman açıklamaları da art arda geldi. Göğüs Hastalıkları Uzm. Prof. Dr. Şevket Özkaya da virüsün artık bir kişinin 20 kişiye bulaştırabildiği noktaya geldiğini ifade ederek uyarılarda bulundu.

Virüs için ‘ters dalga’ ifadesini kullanan Dr. Şevket Özkaya şunları söyledi:

“Buna ters dalga da diyebiliriz. Daha önceki dalgalarda olmayan vaka sayılarını ulaştık. Şuan Türkiye’deki salgında günlük en yüksek vaka sayısına ulaştık. Bu vaka sayılarına rağmen ölen hastamız veya yoğun bakımda yatan kritik hasta sayımız oldukça azdır. Vaka sayıları bu kadar yüksek iken yatan sayısının az olması bunun ters bir dalga olduğunu gösteriyor.”

1 KİŞİ 20 KİŞİYE BULAŞTIRIYOR

Vakaların bulaşıcılık oranının 20 kat arttığını ifade eden Özkaya, “Bu grup yeni dalga da pozitif olarak geliyor. 3 yıldır saklandık ama nasıl yakalandık şaşkınlığı içerisindeler. Bunun sebebi ile ilgili şunu söyleyebiliriz: Virüsün bulaştırıcılık katsayısı vardır. İlk pandemi açıklandığında bu virüsün bulaştırıcılık katsayısı 1 ile 1 buçuk katsayısındaydı. Şuan ki dalgada da virüsün bulaştırıcılık katsayısı 20’yi geçti. 1 kişi 20 kişiyi enfekte ediyor demektir. Şuana kadar en yüksek katsayı ile karşı karşıyayız demektir. Halkımız panik yapmasına gerek yok. Neredeyse grip gibi geçiyor. Bu şekilde giderse herkes enfekte olacak ve toplum bağışıklığı ve aşı ile yılbaşına kadar oldukça rahatlayacağımızı söyleyebiliriz” dedi.

Özkaya, özellikle 50 yaşından büyük kişileri de şöyle uyardı:

“4. ve 5. dozları olalım mı diye insanlar soruyor. 50 yaş ve üstündeyseniz ve aşınızın üzerinde 6 ay geçtiyse mutlaka hatırlatıcı dozlarınız olmanızı öneriyoruz. Toplumda aşılama başlamadan önce gelen vakalardan bir örnek vermiştik. Kasım 2020’de Covid pozitif saptadığımız bir hasta ilaç tedavisi almayı reddetmişti. O zaman ciddi akciğer tutulumu ile yatırmıştık. 2 sene sonra tekrar pozitif olarak geldi aşılarını olduğu için grip gibi atlattı.”

Tümünü Okuyun - Kaynağa Git