Çin-Tayvan krizi Apple’ı etkileyecek mi? Açıklama geldi

2 gün önce 17

Geçtiğimiz günlerde Çin ve Tayvan arasında yaşanan siyasi-askeri krizin teknoloji dünyasına yaratacağı etkileri merak uyandırıyor. Konuyla ilgili ilk açıklama Apple’ın en büyük üretim ortaklarından biri olan Tayvan merkezli bir üreticiden geldi. Şirket, “şimdilik” herhangi bir aksama olmadığını söyledi.

Çin ve Tayvan’daki Apple fabrikaları üretime devam ediyor

iPhone ve iPad tedarikçisi olarak bilinen Pegatron, ABD, Çin ve Tayvan arasındaki sorunları ele aldı. Apple ile iletişim halinde olduklarını ve üretimlerin normal devam ettiğini belirtti. Tayvan merkezli Pegatron ayrıca Çin’deki fabrikalarından mal alabildiklerini söyledi.

Reuters’ta yer alan habere göre Apple tedarikçisi, üretimin durmayacağının garantisini verdi. Hem Tayvan hem de Çin’de üretimler yapan Pegatron, sevkiyatlarda da herhangi bir aksama olmadığını ifade etti. Ancak fabrikaların Coivd-19 karantinalarına bağlı olarak az kapasiteli çalıştığını biliyoruz.


Xiaomi LCD ekrana veda ediyor! Fiyatlar zamlanabilir

Redmi Note 11T Pro, Xiaomi modellerindeki son LCD ekranlı telefon olacak. Çinli üretici tamamen OLED'e geçiş yapacak.

Yine de Apple’ın üretimlerini etkileyen tek faktör bu değil. Pegatron, Apple da dahil olmak üzere birden fazla teknoloji üreticisi için bilgisayar, iletişim cihazı ve tüketici elektroniği üretiyor. Fakat şirket, Covid-19 karantina önlemlerinin neden olduğu uzun süreli kesintilerle karşı karşıya kaldı.

MacBook Pro ve iPhone SE’nin bu karardan etkileneceği düşünülüyor. Apple analisti Ming-Chi Kuo tarafından paylaşılan yeni tweete göre Apple’ın yeni MacBook Pro teslimatı gecikecek.

Yine de şimdilik Çin-Tayvan krizine yönelik bir yavaşlama yaşanmıyor gibi görünüyor. Pegatron ve Foxconn dahil olmak üzere birçok Apple üreticisinin operasyonlarına devam ettiği bildiriliyor. Ancak krizin daha da büyümesi iPhone 14 dahil tüm birimleri etkileyebilir.

Peki siz Apple Çin fabrikaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Tümünü Okuyun - Kaynağa Git