El Salvador, bir kez daha Bitcoin satın aldı!

1 day_ago 22

Kripto paralar, dünya genelinde her geçen gün yayılmaya devam ediyor. Yıllar önce sadece belli bir kesim tarafından alınan dijital paralar, artık dünyanın her yerine yayıldı ve birçok insanın satın aldığı varlıklar haline geldi.

Özellikle kripto paralar üzerinden yapılan işlemlerin net olarak belli olmaması sebebiyle yasa dışı birçok faaliyet kripto paralar üzerinden yapılıyor. Bundan dolayı bazı ülkeler çeşitli yasalar çıkararak kripto paraları yasaklamak veya kontrol altına almak istiyor. El Salvador ise bu ülkelerin aksine kripto paralar güveniyor ve alımlar gerçekleştiriyor.

El Salvador Başkanı’ndan Türkiye ve Bitcoin paylaşımı!

Türkiye'ye gelen El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Twitter hesabı üzerinden Türkiye ve Bitcoin odaklı gülümseten bir paylaşım yaptı.

Nayib Bukele, El Salvador’un 410 adet Bitcoin satın aldığını duyurdu!

El Salvador Cumhurbaşkanı Nayib Bukele, resmi Twitter hesabı üzerinden dün yaptığı paylaşımda El Salvador’un 15 milyon dolarlık Bitcoin aldığını duyurdu. Cumhurbaşkanı Bukele, açıklamasında şu sözlere yer verdi: “Hayır, yanılmışım. Kaçırmadım. El Salvador az önce sadece 15 milyon dolara 410 adet Bitcoin satın aldı. Bazıları çok uyguna satıyor.”

Bunlara ek olarak Bukele, yaptığı paylaşımlarda ülkedeki döviz ticaretinin son 6 ayın en düşük seviyesinde olduğunu açıkladı. El Salvador, geçtiğimiz Eylül ayında Bitcoin düştüğü zaman belli bir miktarda alım yapmıştı. Bukele’nin açıklamasının ardından Bitcoin’deki düşüş devam etti ve 35.422 dolara kadar geriledi.

Bloomberg tarafından yapılan paylaşımda El Salvador’un elinde en az 1.801 adet Bitcoin olduğu söylendi. Şu anki hesaplamalara göre bu kripto paraların değeri yaklaşık 64 milyon dolar yapıyor. El Salvador, Eylül ayında Bitcoin’i yasal olarak kabul eden ilk ülke olmuştu. Bu karar sonrasında ülkedeki mağazaların kripto paralar ile ödeme almasına izin verilmişti.

Ayrıca cumhurbaşkanı Nayib Bukele, vergilerden muaf bir Bitcoin şehri inşa edeceklerini de duyurmuştu. Bu şehirdeki amacın El Salvador’u küresel bir kripto para madenciliği noktası haline getirmek olduğu da açıklanmıştı. Yasal olarak benimseme ve bu projelerden sonra bazı vatandaşlar eylemler yaparak cumhurbaşkanı Bukele’yi protesto ettiler.

Bitcoin’in yasal olarak benimsenmesinin ardından ülkenin kredi notu indirildi ve yüksek kredi riski konumuna geldi. Ayrıca ülkedeki borçların fazlalığı da bazı vatandaşları rahatsız ediyor. Peki, sizin düşünceleriniz neler? Sizce diğer ülkeler de kripto paraları yasal olarak kabul etmeli mi? Yorumlarınızı ve görüşlerinizi aşağıda belirtmeyi unutmayın.

read-entire-article