Duygusal yapay zeka bir sonraki adım olabilir

1 ay önce 43

Uygun olmayan şekilde uygulanırsa, yapay zeka yarardan çok zarar getirebilir. Ancak duygusal yapay zeka, bizlere yeni imkanlar sunabilir.

Chopra Vakfı, Eylül 2020’de intiharı önlemeyi amaçlayan “topluluk odaklı bir çözüm” sağlamak için Piwi adlı bir sohbet robotu tanıttı. Yapay zeka destekli platform, “uzmanlar” tarafından eğitiliyor ve çevrimiçi etkileşimlere dayalı olarak, kullanıcıları beklemede olan 5.000 danışmana bağlayacak.

Vakfın CEO’su Poonacha Machaiah: “Piwi ile insanlara, insan duygularını öğrenmeleri, yorumlamaları ve bunlara yanıt vermeleri için duygusal yapay zekaya erişim sağlıyoruz. Kaygı ve ruh hali değişikliklerinin işaretlerini tanıyarak, öz farkındalığı geliştirebilir ve baş etme becerilerini artırabiliriz, Zamanında gerçek zamanlı yardım ve müdahale ile stresi azaltmak ve intiharı önlemek için adımlar dahil” diyor.

Chopra Vakfı’nın kurucusu, alternatif tıp savunuculuğuyla ünlü Hint-Amerikalı bir yazar olan Deepak Chopra’ya göre, Piwi 6.000’den fazla intihar girişimini azalttı ve metin yoluyla 11 milyon konuşmayı ele aldı. Piwi’yi, sistemde yerleşik güvenlik önlemleriyle eğitilmiş bir “etik yapay zeka” platformu olarak tanımladı ve gerektiğinde destek sağlamak için arka uçta her zaman insanlar olduğunu ekledi.

Singapur’da intihar, 10 ila 29 yaşları arasındaki ölümlerin önde gelen nedenidir. Ayrıca, 2012’den bu yana şehir devletlerinde en fazla intihar vakasının kaydedildiği 2020’de trafik kazalarından beş kat daha fazla ölümcül olmuştur. 2019’da 8 olan ölüm oranı, o yıl 100.000 kişi başına 8.88’e tekabül ediyor.

Ayrıca, intihar nedeniyle ölenlerin sayısının 2019’a göre yüzde 26 artarak 154 ile yeni bir rekor seviyeye ulaştığı 60 yaş ve üstü olmak üzere tüm yaş gruplarında artışlar görüldü.

Duygusal yapay zeka bir sonraki adım olabilir yazısı ilk önce TechInside üzerinde ortaya çıktı.

Tümünü Okuyun - Kaynağa Git