Emekliler Mayıs ayını iple çekiyor! Bayram ikramiyesinde son dakika gelişmesi yaşandı, ikramiyenin ne kadar olacağına dair detaylar belli oldu!

3 ay önce 1146

Türkiye’nin ekonomisinde son yıllarda görülen sallantılar, pandemi dönemi ile birlikte şiddetli hale gelmeye başladı. Artan döviz kurlarının yanı sıra enflasyon da hızla yükselişe geçince, vatandaşın alım gücü de 2022 yılı itibariyle ciddi oranlarda düştü. TÜİK, Şubat ayında yıllık enflasyonu %54,44 olarak açıkladı ve enflasyon seviyesi, 20 yılın en yüksek seviyesi olarak kaydedildi. Artan ekonomik zorluklar karşısında hemen hemen her vatandaş sıkıntı yaşarken, en çok etkilenen kesimde ise emekli vatandaşlar yer aldı. Asgari ücretten bile daha az aylık alan emekli vatandaşlar, emeklilere yapılacak olan ikramiye ödemelerini beklerken, bayram ikramiyelerine ilişkin detaylar da belli olmaya başladı. İşte o detaylar…

Emeklilerin Gözü Bayram İkramiyesinde

2018 yılında başlatılan çalışmalarla birlikte Türkiye’de emekli vatandaşlara yılda iki kez bayram ikramiyesi veriliyor. Ramazan ve Kurban bayramlarında verilen bu ikramiyeler 2018 yılında 1.000 TL olarak verilmeye başlamıştı ve bu ikramiyenin tutarı 2021 yılında 1.100 TL’ye yükseltilmişti. Ancak son dönemlerde yükselen enflasyonun etkisi ile bu ikramiye tutarının yetersiz kalacağı beklentisi oluştu ve bayram ikramiyelerine iyileştirme adına talepler gündeme geldi. Gündeme gelen bu taleplerle birlikte bayram ikramiyelerinin yükseltilmesi ve emekli vatandaşların ekonomik anlamda nefes alması için de çalışmalar başlatıldı.

Bayram İkramiyesi Ne Kadar Olacak?

TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Cem Kılıç, bu yıl bayram ikramiyelerinin ne kadar verileceğine ilişkin dile getirdiği değerlendirmesinde, tutarın enflasyon bazında artırılmasıyla birlikte ödemelerin 2.000 TL olabileceğini ifade etti. Yaklaşık 13 milyon emeklinin merakla beklediği ikramiye ödemelerinde vatandaşlar en az 2.500 TL’lik ödeme almayı umut ediyor. Ancak emekli vatandaşların bayram ikramiyesinin tutarına ilişkin olarak henüz resmi bir yanıt gelmedi. Bayram ikramiyelerinin, bayramdan 1 hafta önce hesaplara yatması bekleniyor.

Tümünü Okuyun - Kaynağa Git