Ev sahibi, kiracılar ve işletmeler yandı! Elektrik fiyatlarına Nisan ayında çok büyük zam

3 ay önce 1171

Döviz kurlarındaki artışla birlikte elektrik üretim maliyetlerinin katlanarak arttığı belirtildi ve Kilovatsaat (kWh) başına net enerji maliyetinin 1.75 TL’yi geçtiği belirtildi. Bundan kaynaklı olarak Nisan ayında zam yapılabileceği belirtildi ve zam yapılmaması durumunda Temmuz ayında yüzde 100’den fazla zammın yapılabileceği belirtildi.  Elektrikte zararına üretim başladı. Kilovatsaat (kWh) başına net enerji maliyeti 1.75 TL’yi geçti. Vergi hariç diğer giderlerle birlikte bu rakam 2 TL’yi aşarken, tüketiciye satılan elektriğin kWh fiyatı bunun oldukça altında kalıyor.

YÜZDE 100’DEN FAZLA ZAMMI MECBUR KALINACAK

Enerji Uzmanı Çağada Kırım bu noktada bazı hesaplamalar yaptı. Bu hesaplamalara göre Nisan ayı ile birlikte tüm tüketici gruplarında en az yüzde 20’lik zam söz konusu olduğu belirtildi. Sözcü’den Taylan Büyükşahin’in haberine göre, meskenlere zam yapılmayıp ticarethane, sanayi ve tarımsal tüketime zam yapılması durumunda ise bu oranın yüzde 40’ı aşacağına dikkat çeken Kırım, zamların daha fazla bekletilmesi durumunda ise temmuz ayında yüzde 100’den fazla fiyat artışına mecbur kalınacağını ifade etti.

PİYASANIN YÜZDE 70’İ DOLARA BAĞLI

Kırım bu konu hakkında yaptığı açıklamalarının devamında Şu anda mesken abonelerinin diğer tüketici grupları tarafından sübvanse edildiğini belirtti ve bunun sürdürülemez olduğunu, piyasanın yüzde 70’inin dolara bağlı olduğunu belirterek şöyle devam etti:

“EPDK’nın zammı 2 tarife dönemi erteleme hakkı var. Ama bunu uzun süre kullanamaz. Görevli tedarik şirketleri kanunen zarar ettirilemez”

Aktif enerji bedeline zammın söz konusu olduğunu belirten Kırım, dağıtımda bir fiyat artışının ise söz konusu olmadığını kaydetti. Meskenleri sübvanse eden ticarethanelere kWh satış fiyatının 1.890 TL olduğunu aktaran Kırım, bunun elektrik üretim maliyetini kurtarmadığını söyledi.

Tümünü Okuyun - Kaynağa Git