Google uyardı! Bu sitelerden birine girdiyseniz hacklendiniz

1 ay önce 44

Google, kullanıcıları dolandırmaya çalışan yüzlerce sahte internet sitesine erişimi kapattığını açıkladı. E-ticaretten teknoloji şirketlerine kadar uzanan sahte web siteler, dünya çapında tanınmış kiralık hack grupları tarafından işletiliyordu.

Google, hackerlar tarafından açılan siteleri deşifre etti

Yazılım devinin Tehdit Analizi Grubu (TAG) tarafından paylaşılan son blog yazısı, 2012’den beri yürütülen Güvenli Tarama programına birtakım güncellemeler yapıldığını ortaya koydu. Google bu program kapsamında kullanıcıları dolandırmaya çalışan yüzlerce siteyi ayıkladı. Son keşifte ise 37 yeni alan adının ve web sitesinin kapatıldığı belirtildi.

Google Chrome Spam bildirim

myproject-login[.]shop“, “mail-goolge[.]com” ve “rnanage-icloud[.]com” gibi sahte isimler ile açılmış bu sayfalar, tamamen kullanıcıları dolandırmaya yönelik çalışıyordu. Kapatılan son sitelerin Birleşik Arap Emirlikleri, Hindistan ve Rusya’daki hackerlar tarafından hazırlandığı tespit edildi.


Apple’ın ardından Google da yasalara boyun eğdi

Google, Play Store'da yüzde 30 komisyon aldığı gerekçesi ile açılan bir davada geliştiricilere milyonlarca dolar ödemeyi kabul etti.

Google Tehdit Analizi Grubu’nun Direktörü Shane Huntley, kapatılan son alan adlarıyla ilgili bazı değerlendirmelerde bulundu. Açıklamaya göre bu web siteler, büyük firmaların isimlerini kullanıyor veya internetteki popüler hizmetleri (örneğin kripto para borsalarını) taklit ediyor.

Kullanıcıları sosyal mühendislik ve kimlik avıyla ağına düşürmeyi başardığı tespit edilen 37 adet hack sitesi “güvenli değil” olarak işaretlendi ve sitelere Google üzerinden erişim kapatıldı.

TAG, güvenlik topluluğuyla ve hedeflenmiş olabilecek şirketler ve bireylerle farkındalığı artırmanın bir yolu olarak bulgularımızı paylaşmaya kararlıdır. Taktik ve tekniklerin daha iyi anlaşılmasının tehdit avlama kabiliyetini artıracağını ve endüstri genelinde daha güçlü kullanıcı korumalarına yol açacağını umuyoruz.

Google’ın kötü niyetli olarak kabul ettiği alan adlarının ve web sitelerinin tamamını buradan inceleyebilirsiniz. Eğer daha önce ziyaret ettiyseniz cihazındaki tüm şifreleri değiştirmenizi ve siteye ait çerezleri sıfırlamanızı öneriyoruz.

Siz Google hack girişimi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Tümünü Okuyun - Kaynağa Git