IoT modülü gönderimleri yüzde 12 büyüyecek

1 ay önce 39

Counterpoint tarafından yayınlanan raporda, 5G’nin en hızlı büyüyen (%60) teknoloji olacağı ve bunu 2022-2030 döneminde 4G Cat 1 izleyeceği belirtildi.

IoT, sensörlere, işlem gücüne, yazılıma ve internet gibi iletişim ağları üzerinden diğer cihazlara ve sistemlere bağlanan ve bunlarla veri alışverişi yapan diğer teknolojilere sahip fiziksel nesneleri fade eder. IoT cihazlarına örnek olarak akıllı ampuller ve buzdolapları dahildir.

Counterpoint, kümülatif 5G gönderilerinin ( 5G RedCap hariç ) 230 yılına kadar 2,5 milyar adede ulaşacağını ve %60’lık bir CAGR’de büyüyeceğini tahmin ediyor.

Raporda , küresel hücresel IoT pazarının on yılın geri kalanında 4G’den 5G’ye geçeceği belirtildi. Bu geçiş, IoT segmentinde 2G/3G’den düşük güçlü geniş alan ağına (LPWA)/4G geçişten daha hızlı olacaktır. 5G, küresel hücresel IoT modülü pazarında lider teknoloji olacak ve onu dar bant IoT ve 4G Cat 1 takip edecek.

Kıdemli araştırma analisti Soumen Mandal: “Dünya genelinde 2G ve 3G ağlarının gün batımının devam etmesiyle, talebin çoğu şimdiye kadar LPWA, 4G Cat 1 ve 4G Cat 1 bis teknolojilerine kayıyor. NB-IoT, Çin ve Avrupa dahil olmak üzere Asya’nın bazı bölgelerinde popülerliğini sürdürecek ve 4G Cat-1 tabanlı modüller önümüzdeki birkaç yıl içinde çoğalacak” diyor.

IoT modülü gönderimleri yüzde 12 büyüyecek yazısı ilk önce TechInside üzerinde ortaya çıktı.

Tümünü Okuyun - Kaynağa Git