“Kredi notum düşük” diye üzülme: Bu adımları izleyen herkese en az 20 bin TL’lik ihtiyaç kredisi hizmeti sunulacak!

2 ay önce 50

Son dönemde ekonomi piyasalarında yaşanan olumsuz gelişmeler ışığında artan enflasyon ve giderek zamlanan gündelik hayat hizmetleri ile hizmet ürünleri, vatandaşların bütçelerini derinden etkiledi. Bir aldığını ikinciye aynı fiyattan bulmak konusunda oldukça zorlanan vatandaşlar, nakde olan sıkışıklıklarını gidermek amacı ile bankaların ihtiyaç kredisi hizmetlerini araştırmaya başladılar. Ancak çoğu vatandaş kredi notlarının düşük olma sorunsalı sebebi ile ihtiyaç kredisi hizmeti alamadı ve sonuç olarak nakit problemlerinin yarattığı delik giderek büyümeye başladı.

Vatandaşların içlerinde bulundukları zorlu ekonomik şartlar, “kredi notu nasıl yükselir?” sorusuna verilebilecek cevapların sıklık ile sorgulanmasına yol açtı. Bu noktada piyasa uzmanları, kredi notunun yükselmesinin mümkün olduğunu ve bunun için atılacak birkaç adıma dikkat edilmesi gerektiğini ifade ettiler.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, bankaların müşterilerini değerlendirirlerken kullandıkları bir puanlama sistemi olarak tanımlanabilir. Tüketicilerin bankalardan aldıkları kredi ve kredi kartı hizmetlerinden doğan borçlarını zamanında ödeyip ödemediklerine bağlı olarak güvenilir- güvenilir değil skalasında değerlendirilmesini sağlayan bu puanlama sistemi, ileri ki dönemlerde başvuru yapılacak olan finans hizmetlerinin de sonuçlarını direkt olarak etkiler.

Kredi notu yüksek olan kişiler bankaların tüm finans hizmetlerinden yararlanabilirlerken, orta seviyede olan kişiler bazı hizmetlerinden, düşük olan kişiler ise hemen hemen hiçbir hizmetinden yararlanamazlar.

Kredi Notu Yükselir Mi?

Kredi notunun yükseltilmesi mümkündür. Dönemsel bazda bakıldığında birkaç ay üst üste kötü bir bankacılık performansı sergileyen tüketiciler, aynı mantık ile birkaç ay üst üste iyi bir performans sergilediklerinde kredi notlarında iyileşmeler gözlenir. Bunun olabilmesi için atılması gereken ilk adım, borçların sıfırlanmasıdır.

İlgili bankalara olan borçların sıfırlanmasının ardından, ilerleyen aylarda da kredi kartı kullanımından doğan borçların mümkünse tamamı, değilse en az asgari tutarı ödenmelidir. Ayrıca bankanın geliştirmiş olduğu ürünlerden fazla kullanılması, otomatik fatura ödeme talimatlarının verilmesi de kredi notunun yükselmesine aracılık eder. Ek olarak, hesapta daima bakiye bulunması da bankalar tarafından olumlu değerlendirilen bir harekettir.

Hangi Bankalar Kredi Notu Düşük Olsa Da Kredi Hizmeti Sunar?

Kredi notu düşük olan tüketicilere finansman hizmeti sunan bazı bankalar bulunmaktadır. O bankalar, şu şekilde sıralanabilir:

  • CepteTEB
  • Akbank
  • Vakıfbank
  • Enpara
  • Fibabanka
Tümünü Okuyun - Kaynağa Git