Geçtiğimiz hafta hız aşırtmacı Der8auer, kilitli Alder Lake işlemciler için bazı BCLK overclock denemeleri yapmıştı. İlk önce bu özelliğin yalnızca Z690 yonga setlerinde olduğu söyleniyordu. Ancak sonrasında B660 anakartlarda hız aşırtma yapılabileceği ortaya çıktı.

Celeron 6900 işlemci 5.30 GHz’e kadar çıkarken yine Core i3-12100 ile bazı denemeler yapıldı. Konumuza dönecek olursak, Tom’s Hardware konuyla ilgili resmi bir açıklama için Intel’e ulaştı. Şirket özetle K olmayan CPU’larda hız aşırtmanın garanti kapsamında olmadığını, işlemci ve ilgili bileşenlerin zarar görebileceğini söyledi.

Intel’in 12. Nesil K olmayan işlemcileri hız aşırtma için tasarlanmamıştır. Intel, işlemcilerin özelliklerinin ötesinde çalışmasını garanti etmez. Saat frekansının veya voltajının değiştirilmesi, işlemciye ve diğer sistem bileşenlerine zarar verebilir veya bunların kullanım ömrünü azaltabilir. Ayrıca sistemin istikrar ve performansını azaltabilir.

K olmayan CPU’lar için kilidi açılmış BCLK işlevinin Intel’in mikro kodundaki bir hatadan doğduğu söyleniyor. Tahminlere göre mavi takım bu açıkları ilerleyen tarihlerde bir BIOS güncellemesiyle ortadan kaldıracak. Ancak görünüşe bakılırsa bu tür bir mikro kod güncellemesi en azından kısa sürede gelmeyecek.