iPhone 14’ten neler bekleniyor? Özellikleri, tasarımı ve fiyatı

1 day_ago 36

Apple, bu yıl yeni akıllı telefon serisi iPhone 14 ailesini piyasaya çıkarmaya hazırlanıyor. Henüz cihazın çıkmasına 8 ay olmasına rağmen sızıntıları başladı. Özellikle geçtiğimiz yıl iPhone 13‘de olduğu gibi, iPhone 14 modelinde de piyasaya çıkmadan önce tüm detayları olmasa da tasarım, fiyat ve özellikler konusunda ana hatların belirginleşmesi bekleniyor.

Biz de sizler için şu ana kadar ortaya çıkan iPhone 14 sızıntı iddialarını ve tahminleri bir araya getirdik. Fakat her yıl ortaya çıkan sızıntıların bir kısmının yeni seri tanıtıldığında doğru çıktığını, ancak bir kısmının da asılsız olarak kaldığını unutmamak gerekiyor.

 Camdan Apple logosu!

Bu yılın sonlarında tanıtılmasını beklediğimiz iPad Pro ile ilgili heyecan verici bir iddia ortaya atıldı.

iPhone 14 özellikleri

Apple, son iki nesilde olduğu gibi iPhone 14 serisinde de kullanıcıların karşısına dört modelle çıkacak. Fakat bu yıl bir sürpriz yaparak mini modeli yerine Max adını vereceği yeni cihazı tanıtabilir. Tabii konu henüz kesinlik kazanmamış olsa da önümüzdeki aylarda tanıtılması beklenen SE modelinin mini formunda gelmesi ihtimalleri artıracaktır.

iPhone 14 tasarım, özellikler fiyatiPhone 13/12 mini

Bu durumda, iPhone 14 ve 14 Max modelleri, ailenin nispeten uygun fiyatlı modelleri olurken, 14 Pro ve 14 Pro Max geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi biraz daha üst düzey özelliklere sahip, ailenin pahalı cihazları olacak. Fakat selefinin aksine bu sefer tüm akıllı telefonların ProMotion teknolojisi ile entegre edilmiş 120 Hz ekran tazeleme hızına sahip olması bekleniyor. Ayrıca, her yıl olduğu gibi bu sene de Type-C hakkında bir çok söylenti mevcut.

Apple’ın iPhone 14 için 48 Megapiksellik bir kamera düşündüğü söyleniyordu. Şirket, son birkaç modelinde 12 Megapiksellik lenslere takılı kaldı. Bu nedenle 48 Megapiksel gibi bir yükseltme önemli bir artış olacaktır. Bununla birlikte Pixel 6 ve Galaxy S21’de kullanılan, kullanıcılar tarafından beğenilen aşırı örnekleme gibi yeteneklere de olanak sağlayacak.

iPhone 14 tasarım, özellikler fiyatiPhone 13 Pro

Buna ek olarak, yeni iPhone’ların 8K videoyu destekleyebileceği konuşuluyor. Rakipleri belli bir ölçüde olsa da bu desteği bir kaç yıldır sunuyor. Apple ise 4K’ya geçiş sürecinde olduğu gibi eğer yaparsa, tam yapacaktır. Bu yüzden telefonları performans olarak rakiplerinden ileride olmasına rağmen yıllardır erteliyor. Dolayısıyla bu yıl gerekli desteğin sunulması, Apple’ı tekrar mobil videografi şampiyonu yapabilir.

Bir diğer kamera iyileştirmesinin ise ultra geniş kamerada otomatik odaklama ile geleceği söyleniyor. Apple bunu iPhone 13 Pro ve Pro Max modellerinde zaten kullanıyor olsa da, iPhone 14 serisindeki tüm modellere getirmesi bekleniyor. Ayrıca şirketin periskopik bir telefoto lensi test ediyor. Fakat bunun 2023’te tanıtılacak iPhone 15’e ancak yetişebileceği söyleniyor. Dolayısıyla Pixel 6 Pro’da gördüğümüz periskop kameraya bu yıl rakip olmayacak.

Tasarım değişiklikleri

iPhone 14 ailesi tasarım olarak genel hatlarıyla 12 ve 13’ten çok da farklı olmayacak. Arka tarafında bulunan kamera adası, 13 modellerinde olduğu gibi büyük lenslerle birlikte daha çok alan kaplayacak. Ancak kamera sayısı veya oval olmayan yan çerçevelerde bir değişim beklenmiyor.

iPhone 14 tasarım, özellikler fiyat

Ön tarafına geldiğimizdeyse bir sürprizle karşılaşabiliriz. Özellikle Apple’a ait olduğu söylenen sızdırılan ekran prototiplerine baktığımız zaman, çentik kısmında bulunan kamera ve sensörlerin, delik ekran teknolojine benzer bir formda gelebileceğini görüyoruz. Dolayısıyla kamera için yuvarlak bir delik görmeyi bekliyoruz. Hemen yanındaysa daha ince, fakat nispeten geniş bir sensör alanı bulunabilir. Fakat hepsi tek bir delik içerisinde de olabilir.

Fakat bazı sızıntılara göre, bu delik ekran teknolojisi yalnızca Pro ve Pro Max modellerinde olacak. Yani serisinin uygun fiyatlı versiyonları geçtiğimiz yıl ki küçültülmüş çentik tasarımıyla birlikte gelebilir. Ancak bunun dışında cihazlarda tasarım anlamında bir fark beklenmiyor. Boyut olarak, 14 ve 14 Pro modellerinin 6.1 inç, 14 Max ve 14 Pro Max modellerinin 6.7 inç ekranla birlikte geleceği tahmin ediliyor.

Fiyat beklentisi

Yakın geçmişteki tüm Apple akıllı telefonlarında olduğu gibi, bir sonraki iPhone modellerinin de Eylül ayı civarında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Tabii şirket geçtiğimiz 2 yıl, pandemi sebebiyle etkinliklerini sanal ortamda düzenlemişti. Her ne kadar bu sene yüz yüze bir lansman beklentisi olsa da ABD’de ve dünyanın geri kalanında artan vaka sayıları sebebiyle 3. kez sanal ortama taşınabilir.

iPhone 14 tasarım, özellikler fiyatiPhone 13 ailesi

Fiyat konusundaysa pek çok tahmin yapılıyor. Fakat genel kanı, Apple’ın yeni gelecek olan 3. nesil SE modeliyle birlikte, mini modellerini kaldırması yönünde gelişiyor. Bu cihaz yerine iPhone 14 Max adı verilen yeni bir modelin geleceği konuşuluyor.

Bu durumda eğer mini modelleri ailenin üyesi olmaya devam ederse, fiyatlar da oldukça benzer olacaktır. Ancak Max isimli yeni bir cihaz gelirse 14, 14 Max, 14 Pro ve 14 Pro Max şeklinde yeni bir yapılanma olacaktır. Dolayısıyla 14’ün fiyatı miniye doğru yaklaşırken, yeni model de 14’ün yerine konumlanacaktır. Fakat ilk tahminler şu şekilde:

Modeller128GB256GB512GB1TB
iPhone 14799 dolar899 dolar1099 dolar
iPhone 14 Max899 dolar999 dolar1199 dolar
iPhone 14 Pro999 dolar1099 dolar1299 dolar1499 dolar
iPhone 14 Pro Max1099 dolar1199 dolar1399 dolar1599 dolar

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

read-entire-article