Samsung, 3nm üretim sürecine başladı! İlk müşterisi belli oldu

1 ay önce 41

Yarı iletken piyasasında rekabet her zaman olduğu gibi başa baş geçiyor. Samsung ise 3 nm üretim sürecini resmen başlattığını açıkladı. Tabii beklenenden erken gerçekleşen bu ilerleyiş meyvesini de vermiş gibi gözüküyor. Zira Qualcomm şimdiden 3nm işlemciler için rezervasyon yaptırdı.

Samsung, 3nm üretim teknolojisiyle hem performans hem de enerji verimliliği vadediyor!

Samsun, TSMC ve Intel arasındaki yarış giderek kızışıyor. Samsung ise 3nm üretim teknolojisiyle birçok yeniliği beraberinde getirerek bir adım öne geçmeyi başardı. Zira şirketin yaptığı açıklamaya göre 5nm’ye kıyasla hem performans hem verimlilik hem de boyut anlamında büyük bir ilerleme kat edildi.

Samsung 3nm üretim

Samsung’un söylediğine göre bu yeni süreç ile birlikte artık işlemciler yüzde 45 ila yüzde 50 arasında daha verimli olacak. Yani selefleri ile aynı performansı onların yarısı kadar güç tüketerek yapabilecek. Bu da hem termal anlamda hem de bataryalı cihazlarda pil ömrü bakımından büyük bir avantaj sağlayacaktır.


M2 Macbook Pro’dan şaşırtıcı pilde çalışma süresi!

Apple, M2 ile birlikte performansını yukarı çekiyor. M2 MacBook Pro testleri de bu bu çabayı gözler önüne seriyor

Bir diğer yenilik ise yüzde 23 ila 30 arasında bir performans artışı bekleniyor. Bu da seleflerinden ve rakiplerinden daha az güç tüketmesine rağmen daha güçlü olacağı anlamına geliyor. Özellikle mobil tarafta bunun etkilerini çok daha net göreceğiz.

Son olarak ise boyut avantajı sağlıyor. Dolayısıyla Samsung, bu üretim teknolojisi ile birlikte işlemcilerin ve diğer çiplerin boyutlarını yüzde 16 civarında küçültebilecek. Bunun da sistem içerisinde büyük bir avantaj sağlayacağını biliyoruz.

Samsung 3nm üretim

Tabii bir diğer iyi yanı ise işlemci boyutunu aynı tutarak boş kalan alana daha fazla CPU ve GPU veya yapay zeka işlem birimi koyulabilir. Bu noktada ipler tamamen tasarımı yapan ve işlemcinin sahibi olan Qualcomm gibi şirketlerin elinde.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Tümünü Okuyun - Kaynağa Git