Samsung müjdeyi verdi: 200 Megapiksel kamera ne zaman geliyor?

1 hafta önce 22

Samsung, 108 Megapiksel destekli Isocell HM6 sensörünü ilk olarak 2020 yılında piyasaya sundu. Şimdi ise özellikleri itibariyle bir üst seviyede konumlanan, 200 Megapiksel destekli yeni Isocell HP3 sensörü için kolları sıvadı. Üstelik beklenenden erken geliyor.

200 Megapiksel geliyor: Isocell HP3 sensörünün özellikleri belli oldu!

Samsung tarafından piyasaya sürülen 108 Megapiksel destekli Isocell HM6 sensörü, 1/1.67 inç boyuta, 0.64μm piksel boyutuna, 8K 24 Fps video kayıt desteğine, 3x kayıpsız yakınlaştırmaya ve Super PD otomatik odaklamaya sahipti.

200 Megapiksel destekli Isocell HP3 özellikleri

Yeni tanıtılan ve bu yıl üretimine başlanacağı söylenen 200 Megapiksel destekli Isocell HP3 sensörünün özellikleri ise bunun da üzerine çıkıyor. İlk olarak sensör boyutunun 1/1.4 inç olduğunu, yani büyüdüğünü görüyoruz. Piksel boyutları ise 0.56μm. Ayrıca 8K tarafında da artık 30 Fps desteği getiriliyor.


Samsung, Galaxy S23 ile dört yıllık geleneği bozuyor!

GalaxyClub'ın haberine göre Samsung Galaxy S23 modellerinde ön kamera çözünürlükleri artacak. İşte ayrıntılar...

Buna ek olarak, Super QPD olarak adlandırılan yeni bir otomatik odaklama sisteminin kullanıldığı ve Tetra²piksel teknolojisi sayesinde 1.12μm 50 Megapiksel veya 2.24μm 12.5 Megapiksel görüntü alabileceği belirtiliyor. Ayrıca Smart-ISO Pro yerine de Improved Smart-ISO Pro geliyor.

Samsung tarafından yapılan açıklamaya göre ise bu sensörün üretimi bu yıl içerisinde başlayacak. Dolayısıyla seri üretimden çıkan ilk ürünlere kendi cihazlarında yer vereceğini düşünürsek, S23 serisi ile birlikte önümüzdeki yılın Şubat ayında geleceğini söyleyebiliriz.

Tabii geçtiğimiz yıllarda Xiaomi gibi diğer markalara 108 Megapiksel destekli Isocell HM6 sensörünün satışını yaptığı için, piyasaya beklenenden daha hızlı girmişti. Buna benzer bir şekilde bu yıl da Motorola gibi öne çıkmaya çalışan şirketlerle anlaşarak 2022 bitmeden piyasaya sürebilir.

Fakat bu yeni sensörün şimdilik yalnızca en üst seviye amiral gemisi cihazları için planlandığını biliyoruz. Dolayısıyla orta segmente gelişi için bir süre daha beklememiz gerekecek. Öte yandan 108 Megapiksel olan sensör ise piyasada daha yaygın bir hale gelebilir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Tümünü Okuyun - Kaynağa Git