Samsung ve Apple’ın ardından bir marka daha Onarımı Kendin Yap diyor!

1 ay önce 41

Akıllı telefonları, tabletleri, bilgisayarları ve hatta konsolları evde kendi başımıza garanti dışı kalmadan tamir ederek zamandan ve paradan tasarruf etmek son dönemin yeni modası oldu. Samsung, Apple ve Microsoft’un ardından şimdi de Google, iFixit’in Onarımı Kendin Yap hizmetini sunmaya başladı.

Google, Pixel modelleri için Onarımı Kendin Yap hizmetini sundu!

Google, aslında geçtiğimin Nisan ayında Onarımı Kendin Yap hizmetini getireceğini duyurmuştu. Fakat geçtiğimiz 2 ay içerisinde yaprak kımıldamadı. Şimdi ise ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya ve AB ülkeleri için projenin faaliyete geçtiğini sosyal medya hesapları üzerinden duyurdu.

Google Onarımı Kendin Yap

Yapılan açıklamaya göre bugünden itibaren Pixel 2, Pixel 3, Pixel 4, Pixel 5 ve Pixel 6 serilerine ait tüm cihazlar, bu program kapsamında onarılabilecek. Google, iFixit’e tüm orijinal yedek parçaları sağladığını ve güvenle değişim ile onarım kitlerini alabileceğimizi söylüyor. Peki bu işlemleri belirtildiği gibi evde kendi başımıza yapmak sanıldığı kadar kolay mı ve fiyat anlamında avantaj sağlıyor mu?


 Gözler Apple ve Google’da!

Gittikçe popülerleşen TikTok platformunu zor günler bekliyor. FCC, Apple ve Google'ı TikTok'u kaldırma talimatı verdi.

Apple tarafından hayata geçirilen hizmete baktığımızda, şuan için yalnızca güncel satışı devam eden modellerin desteklendiğini görüyoruz. Ayrıca tüm onarım türlerini kapsamıyor. Örneğin pil, alt hoparlör, kamera, ekran, SIM tepsisi ve Taptic Engine motorunu değiştirebiliyoruz.

Yani diğer parçalar için bir destek sunulmuyor. Bunun sebebi ise anakart değişimi gerektiği zaman bu hem daha zordur ve parçalara zarar verme ihtimali artar hem de IMEI ataması veya ROM yüklenmesi gibi evde yapamayacağımız farklı işlemlere de ihtiyaç vardır.

Google Onarımı Kendin Yap

Bir iPhone’u tamir etmek istediğinizde işlem uygun tornavida modeliyle başlar. Fakat daha sonra ısı tabancası, ekran yapışkanlarını aralama aracı, onarım tepsisi ve ekran yapıştırıcı gibi farklı aletlere ihtiyaç olacaktır.

Apple ise 19 farklı ürün ile hizmet verdiği tüm cihazlara uyan bir paketi satışa sunuyor. Fakat 1.272 dolarlık fiyat etiketine sahip olan bu kitin oldukça pahalı olduğunu belirtelim. Zira gidip yeni bir cihaz almak daha mantıklı olabilir.

Fakat bu noktada iFixit, satın alım yerine cüzi bir miktara kiralama yapmanıza olanak sağlıyor. Ayrıca dışarıdan da benzer kitleri alabileceğinizi veya halihazırda sahip olduğunuz araçları da kullanabileceğinizi belirtelim.

iPhone 13 batarya değişimi

Bir iPhone 13 kullanıcısı pil değişimi için yetkili servise gittiğinde eğer cihazı garanti kapsamında değilse 69 dolarlık bir ücreti ödemesi gerekiyor. Onarımını kendin yap programında ise bu pilin satış ücreti 70.99 dolar. Fakat eski bataryanızı Apple’a geri gönderdiğiniz zaman 24.15 dolarlık bir para iadesi yapılıyor.

Google Onarımı Kendin Yap

Dolayısıyla kargo ücretlerini çıkardığımızda aslında 46.84 dolara denk geliyor. Yani yüzde 30’luk bir fiyat farkı cebinizde kalabilir. Fakat gerekli malzemeleriniz yoksa ve bunu Apple’dan temin etmek istiyorsanız pil iadesiyle birlikte 95 dolarlık bir ücreti vermeniz gerekir. Yani 1.272 dolarlık setin kiralama ücreti 49 dolar.

iPhone 13 hoparlör değişimi

Cihazınız eğer garanti dışıysa yetkili serviste hoparlör değişimi için 449 dolar ödemeniz gerekiyor. Çünkü bu işlem diğerlerine göre biraz daha fazla vakit alıyor. Bu sebeple Apple’da işçilik ücretini oldukça yüksek tutuyor.

Google Onarımı Kendin Yap

Fakat hoparlörünüzü kendiniz değiştirmeyi seçerseniz yalnızca 43.64 dolar ödemeniz gerekecek. Tabii gerekli aletlere sahip değilseniz bahsetmiş olduğumuz tamir kitini yine 49 dolarlık bir ücretle kiralayabilirsiniz. Fakat toplamda ödeyeceğiniz 92.64 dolar, 350 dolarlık işçilik ücretinden kaçınmak için oldukça iyi bir fırsat olacaktır.

iPhone 13 kamera değişimi

iPhone 13 kamera modülünün yetkili serviste garanti dışı değişimi de yine hoparlörde olduğu gibi yüksek işçilik ücreti gerektiriyor. Bu sebeple Apple, 449 dolar bir hizmet bedeli istiyor. Fakat bunun yerine 117 dolara satın alabilir ve 49 dolara tamir kitini kiralayarak eski bozuk kamera modülünü de Apple’a gönderirseniz size maliyeti toplamda 113 dolar olacaktır.

Google Onarımı Kendin Yap

iPhone 13 ekran değişimi

iPhone 13 için garanti dışı ekran değişim ücreti güncel olarak 279 dolar tutuyor. Fakat Onarımını Kendin Yap programı dahilinde bu parça 269 dolara satılıyor. Eski ekranı iade ederseniz de 33.60 dolarlık bir indirimden faydalanabilirsiniz.

Yani gerekli araçları kiraladığınızı varsayarsak, iade sonrasında toplam maliyet 285.35 dolar olacaktır. Bu sebeple Apple’ın istemiş olduğu 10 dolarlık işçilik ücretini ödemek çok daha karlı olacaktır. Üstelik değişim sırasında meydana gelebilecek olası arızalardan da şirket sorumlu olacak.

iPhone 13 Taptic Engine değişimi

Taptic Engine değişimi de yine Apple servisleri tarafından oldukça yüksek bir tutara yapılıyor. Tam olarak 449 dolar ödemeniz gerekiyor. Fakat kendiniz onarmak için sipariş ettiğinizde parçanın asıl fiyatının 43.64 dolar olduğunu göreceksiniz.

Bu fiyata onarım kitini de eklerseniz sizden toplamda 92.64 dolar gibi bir ücret istenecektir. Dolayısıyla basit bir parçanın değişimi için Apple’a iPhone SE fiyatı ödemek istemeyen kullanıcılar kendileri tamir etmek isteyecektir.

Buna ek olarak SIM tepsisinde olası bir kaybolma veya hasar gelme durumu yaşanırsa 7.20 dolara yenisini sipariş edebilirsiniz. Tüm bu paketler düşünüldüğünde kendi onarımını yapma fikri oldukça mantıklı gelecektir diye tahmin ediyoruz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Tümünü Okuyun - Kaynağa Git