SGK’ya başvuranlara yüzde 100 faizsiz konut kredisi desteği veriliyor! Para Ziraat Bankası hesaplarına yatırılacak

1 ay önce 28

Son dönemlerde Türkiye’de zam ile karşılaşmayan bir ürün ya da bir hizmet neredeyse kalmadı. Hatta bu ürün ve hizmetler arasından bazıları, son aylarda karşılaştığı peş peşe yüksek oranlı zamlar ile zam şampiyonu haline geldi. Arka arkaya gelen bu zamlar tüm piyasaları etkilerken, temel gıdadan otomobile kadar birçok ürün ve hizmette fiyatlar aldı başını gitti. Yüksek fiyat artışlarından payını en yüksek şekilde alanlardan biri de konut fiyatları oldu. Konut kira bedellerinde yaşanan artışlar kirada oturan vatandaşları maddi olarak zor durumda bırakırken, ev sahibi olmak da yükselen fiyatlar nedeniyle birçok kişi için hayalden öteye gidemiyor. Ancak bu noktada SGK, faizsiz konut kredisi desteğiyle dikkatleri çekiyor! İşte detaylar…

Kimlere Faizsiz Konut Kredisi Veriliyor?

SGK, belli şartları karşılayan vatandaşlar için faizsiz konut kredisi desteği sunuyor. Bu kredi desteğinden harp veya vazife malulü olan vatandaşlar ile 15 Temmuz gazileri, dul ve yetimler yararlanabiliyor. Sadece 1 konut ile sınırlı olan bu kredi hakkından yararlanmak isteyenlerin, ilk olarak SGK’dan durumlarını beyan eden bir hak belgesi almaları gerekiyor. Faizsiz kredi hakkından hak sahiplerinin yanı sıra eş, çocuk, anne ve babalar da yararlanabiliyor. Söz konusu ile başvuruda bulunan hak sahipleri, bu belge aracılığı ile Ziraat Bankası’ndan 240 bin TL’nin üzerinde kredi alabiliyor.

Nereden ve Nasıl Başvuru Yapılır?

Ziraat Bankası’ndan alınan kredinin karşılığında, maaşın dörtte biri miktarında taksit ödemesi düzenleniyor. Örneğin maaşı 3 bin TL olan bir hak sahibi, SGK’nın sunduğu bu hak ile aylık 750 TL taksit ödemesi gerçekleştiriyor. Söz konusu kredi hakkından ilk olarak malulün kendisi yararlanabiliyor. Ancak bu kredi yalnızca bir konut için verilebiliyor ve başvuru yerleri, hak sahibinin görev alanına göre değişiklik gösterebiliyor. Başvurular aynı zamanda E-Devlet üzerinden “faizsiz konut kredisi ve TOKİ kampanya hak sahipliği belge başvurusu” ile de yapılabiliyor.

Tümünü Okuyun - Kaynağa Git