Şimdiden alıp kenara koyabilirsiniz: Pazartesi günü büyük zam geliyor! Fiyatlar anında artacak

1 hafta önce 29

Artık vatandaşlar son dönemlerde gelen peş peşe zam haberlerine neredeyse alışmış durumda. Gelen bir son dakika haberine göre 8 Ağustos Pazartesi gününden itibaren zam geleceği duyuruldu. Üç büyükşehirde halk ekmek fiyatlarına zam geleceği açıklandı. İşte yeni ekmek fiyatları..

Gelen son habere göre üç büyükşehirde ekmek fiyatlarına zam geleceği belirtildi. Ankara dışında İstanbul ve İzmir Halk Ekmek fiyatlarına da 8 Ağustos’tan itibaren zam yapılacağı belirtildi. İstanbul Halk Ekmek Yönetim Kurulu Başkanvekili Özgen Nama açıklamasında 2 TL’nin dayanılacak gibi olmadığını söyledi.

8 AĞUSTOS’TA ZAM GELİYOR

Ankara Büyükşehir Belediyesi açıklamasında 8 Ağustos tarihinde halk ekmek fiyatlarına zam yapılacağını duyurdu. Yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Ankara Halk Ekmek’in ürettiği 250 gram ekmeğin perakende satış fiyatı, 8 Ağustos 2022 tarihi itibarıyla kar elde etmeksizin ve maliyetine 3 TL olarak belirlenmiştir. Piyasada 200 gram normal ekmek halen 4 TL’ye satılmaktadır”

Açıklamanın devamında bu uygulamanın İstanbul, İzmir ve Etimesgut Halk Ekmek’te eş zamanlı olarak başlayacağı duyuruldu.

“2 TL DAYANILACAK GİBİ DEĞİLDİ”

İstanbul Halk Ekmek Yönetim Kurulu Başkanvekili Özgen Nama, “2 TL’ye dayanılacak gibi değildi. 3-4 aydır ekmeği zararına satıyorduk. Fırıncıların 210 gram ekmeği 5 TL’ye sattığı piyasada, 250 gramlık normal ekmeğimizin fiyatını 3 TL’ye çıkardık. Üzgünüz ama başka çaremiz kalmadı. Üretimin sürekliliği, kurumun yaşaması için fiyat düzenlemesi kaçınılmaz oldu” dedi.

“UN YÜZDE 80, MAYA YÜZDE 81 ARTTI”

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya şöyle devam edildi:

“Her gün yaklaşık 1 milyon adet üretilen 250 gram Halk Ekmek ile vatandaşlarımızın bütçesine büyük katkı sağlanmaktadır. Bu bakımdan, maliyetlerin sürekli ve soluksuz olarak artmasına rağmen uzun süre Halk Ekmek’te fiyat artışı yapılmamış, un stoku bitene dek zararına satışlar sürdürülmüştür.

Önceki fiyat artışının yaşandığı 2 Mart 2022 tarihinden bu yana unda yüzde 80, mayada yüzde 81, elektrikte yüzde 67, doğalgazda yüzde 75, işçilikte yüzde 37, nakliye/büfe payı maliyetinde yüzde 39 ve diğer kalemlerde (amortisman, bakım vb.) yüzde 17 fiyat artışı yaşanmıştır. Maliyetlerdeki bu yüksek artışlar Halk Ekmek’te de fiyat artışını zorunlu kılmıştır.”

Tümünü Okuyun - Kaynağa Git