Telefonunuzun pil ömrünü kısaltan hatalar!

1 ay önce 27

Akıllı telefon teknolojileri her geçen gün biraz daha gelişse de cihazımızın batarya performansı yerinde sayıyor. Neredeyse her markanın her modeli günü zar zor çıkarıyor. Üstelik zaman içerisinde yıpranan batarya, bu durumu daha da çekilmez hale getiriyor. Ancak söz konusu yıpranmada bizim de hatamız olduğunu biliyor muydunuz? Pek çoğumuzun gün içerisinde yaptığı basit şeyler, telefonumuzun batarya sağlığını etkiliyor. İşte o hatalar…

Telefon bataryasının yıpranmasına neden olan hatalar

  • Ucuz veya hasarlı şarj aksesuarları

Pek çoğumuzun görmezden geldiği oldukça basit bir ürün olan şarj kablosu ve adaptörü, aslında kritik bir öneme sahip. Kaliteli ve sağlam bir kablo ile adaptörün size bir zararı olmazken, ucuz ya da hasarlı ürünler telefonunuz için ölümcül olabilir. Bunun yerine bildiğiniz markaların sağlam ve kaliteli ürünlerini kullanmanız gerekmektedir.

  • Telefonun aşırı ısınması

Akıllı telefonlar, doğası gereği herhangi bir soğutma fanına sahip değildir. Bu nedenle yoğun kullanım esnasında ısınması normal. Ancak bu ısı bataryanız için zararlı olabilir. Özellikle de cihazınız şarja takılıyken bir yandan da oyun oynuyorsanız zaman içerisinde şarj ömründe ciddi azalmaya neden olabilirsiniz. Ne yazık ki bu durumun tek çözümü mümkün olduğu kadar ısınmaya neden olan işlemlerden kaçınmak.

  • Şarjınızın tamamen bitmesine izin vermek

Şarj döngüleri, bir pilin ömrünü en çok etkileyen şeydir. Sürekli şarj etme ve boşaltma döngüsü pilin sağlığını yavaş yavaş bozar . Bunu daha da kötüleştiren şey, telefonunuzun döngüye sık sık yüzde 0’dan başlamasıdır. Telefonunuzu mümkün olduğunca yüzde 20-80 arasında şarjlı tutmak en iyisidir. Bazı telefonlar bunu yapmanıza yardımcı olacak özelliklere sahiptir. Ancak yine de kontrolün sizde olması gerekir.

Birkaç senedir sürdürdüğü teknoloji editörü kariyerime SDN'de 'Haber Müdürü' olarak devam ediyor.

Tümünü Okuyun - Kaynağa Git