Tesla’dan kritik hata: binlerce aracını geri çağırdı!

5 ay önce 4834

Tesla, dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticileri arasında bulunuyor. Şirket müşterilerine sunduğu performans ve otonom sürüş teknolojileriyle çok seviliyor. Bu sayede şirket, dünya genelinde iyi satış rakamlarına kolaylıkla ulaşabiliyor.

Tesla, her ne kadar araçları üzerinde çok çalışsa da bazı sıkıntıları meydana gelebiliyor. Bu sıkıntılar sebebiyle şirket, geri çağırmalar düzenliyor ve araçlardaki hataları ücretsiz bir şekilde gideriyor. Geçtiğimiz günlerde şirket, Boombox özelliğindeki sıkıntı nedeniyle 600 bin aracını geri çağırmıştı. Şimdi ise şirket, yaklaşık 7 bin aracını geri çağırma kararı aldı.

Tesla şarj konusunda Apple’ın yolundan gidiyor!

Tesla bundan böyle, seviye 2 şarj cihazı için 400 dolar ve seviye 1 için ise müşterilerinden 275 dolar talep edecek.

Tesla, 7.300 adet Model X aracını hava yastığı arızası nedeniyle geri çağırıyor!

Tesla, geçtiğimiz günlerde Boombox özelliğinde meydana gelen sıkıntı nedeniyle 600 bin aracını geri çağırmıştı. Bu geri çağırma, bilinenin aksine yazılımsal olarak gerçekleştirilmişti. Şimdi ise şirket, 2021-2022 yılında üretilen Model X‘ler için yeni bir geri çağırma yayınladı. Yayınlanan bilgilere göre bu geri çağırmadan tam olarak 7.300 araç etkileniyor.

Tesla tarafından yapılan açıklamada dahili testlerde anormal performans gözlemlendikten sonra yan hava yastığı sorununun keşfedildiğini söylendi. Yapılan testler sırasında camlar açıkken aracın yan hava yastıklarının planlandığı gibi açılmadığı belirlendi. Bu sıkıntılı açılma sonucu kaza anında birçok kişide yaralanmalar meydana gelebilir.

Tesla yetkililerinin açıklamasına göre üretim hattından inen Model X’lerin sadece yüzde 50’sinde bu sıkıntı bulunuyor. 2 Nisan’dan itibaren araçların üretiminde yeni bir tasarıma geçildi ve bu hata yeni modellerde düzeltildi. Bu araçlara sahip kullanıcılar, Haziran ayına kadar bilgilendirilecek ve değişim işlemleri garanti kapsamında ücretsiz bir şekilde yapılacak.

Tesla

Özellikle son günlerde artan talep neticesinde şirketin üretimlerinde büyük oranda artış meydana gelmişti. Üretimdeki artış sonucunda şirketin geri çağırmaları artış gösterdi ve araçların üretim kalitelerinde düşüş yaşandı. Bu durum, şirketi büyük oranda etkilemese de ilerleyen zamanlarda şirketin başına dert açabilir. Peki, sizin düşünceleriniz neler? Sizce Tesla, geri çağırmaları daha az yapmalı mı? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Tümünü Okuyun - Kaynağa Git