Ulaştırma ve Altyapı Bakanı açıkladı: Türkiye’nin 5G hedefleri neler?

1 hafta önce 21

Türkiye’nin yeni nesil kablosuz telefon teknolojileri konusundaki çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Son olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, devam eden Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi 5G Faz 2 Bilgilendirme Toplantısı’nda konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.

Türkiye, 5G çalışmalarında hangi aşamada?

Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesi’nde ilk faz geçtiğimiz yıl tamamlandı. An itibariyle ikinci fazda bulunan ülkemizde 5G altyapıları için kritik önemdeki 5G çekirdek şebeke, 5G baz istasyonu, 5G’ye özel yönetim, servis ve operasyon yazılım ürünleri yerli ve milli imkanlarla geliştirildi. Hatta daha önce çeşitli demo gösterimleri de yapıldı. Ülkemizde 5G’ye azami olarak yerli ve milli imkanlarla geçilecek.

türkiye 5gTürkiye, 5G çalışmalarında hangi aşamada?

Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi 160’dan fazla markayı ve 8 binden fazla şirketi tek bir çatı altında topladı. Kurulan Global Telekom ve Entegre Teknolojileri A.Ş. ile Huawei, Nokia ve Ericsson gibi firmalarla küresel ölçekte mücadele etmek istediklerini söyleyen Karaismailoğlu, proje kapsamında sonraki fazlarda daha yüksek kapasiteli ve gelişmiş versiyonları üretilecek. Örneğin 5G baz istasyonu için ilk başta 8 katmanlı radyo ürünleri geliştirilmişken, sonraki fazlarda 64 katmanlı radyo ürünleri geliştirilecek.


 Raporlar gidişatı gözler önüne serdi!

Son yıllarda 5G teknolojisi önemli bir artış oranına sahip oldu. Ericsson, 5G abonelik sayılarına ilişkin raporunu yayınladı

Dünya GSM Birliği’nin (GSMA) raporuna göre 2020-2025 arası mobil şebekelere toplamda 1.1 trilyon dolar yatırım yapılacak ve bunun yüzde 80’i 5G ye yönelik olacak. -Globalde- Karaismailoğlu, bu durumun hem iç hem de dış pazar açısından büyük bir potansiyelin olduğunu söyledi. Ülkemizde yerli ve milli üretim çalışmalarıyla bu potansiyelden azami ölçüde istifade edecek. Aynı zamanda ülkemizin cari açığının azaltılmasına katkı sağlayacağı düşünülüyor.

Adil Karaismailoğlu, 5G’nin sadece bir iletişim teknolojisi olarak değil, ülkemizin milli güvenliği için de kritik yerde olduğunu söyledi. Aynı zamanda ülkemizde toplam geniş bant abone sayısı 87.5 milyon ve fiber abone sayısı ise yaklaşık 5 milyon olarak açıklandı ve hane halkı bağlamında 16 milyondan fazla kullanıcı fiber internetten yararlanıyor.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Tümünü Okuyun - Kaynağa Git