Ülkeler siber güvenlik sertifikalandırma merkezi kurmalı mı?

1 ay önce 34

Singapur, sistemleri siber güvenlik sağlamlıkları açısından değerlendirmek ve onaylamak için bir tesis kurdu. Üreticiler ve geliştiriciler, hükümetin siber güvenlik için test, inceleme ve sertifikasyon (TIC) sektörünü yönlendirmeyi umduğu yeni merkezde ürünlerini test edip sertifikalandırma yapabilecek.

Singapur Siber Güvenlik Ajansı (CSA) ve Nanyang Teknoloji Üniversitesi (NTU) yaklaşık 14 milyon dolarlık Ulusal Entegre Değerlendirme Merkezi’nin (NICE), yazılım ve donanım ürünlerinin güvenlik açığı değerlendirmesini, fiziksel donanım saldırılarını ve güvenlik önlemlerini kolaylaştıracağını söyledi. Güvenlik değerlendirme tesislerine erişimin, büyük ölçüde yüksek ekipman maliyeti ve siber güvenlik değerlendirmesini en yüksek güvence seviyelerinde gerçekleştirmek için tipik olarak gereken derin uzmanlık nedeniyle zor olduğunu belirttiler. NTU Smart Campus’te bulunan NICE, değerlendiricilere ve geliştiricilere bu erişimi sağlayacak ve ayrıca ekipmanı kullanma uzmanlığına sahip bir araştırma ve teknik personel ekibine ev sahipliği yapacak.

NTU başkan yardımcısı ve profesör Ling San: “Yükselen siber saldırı tehdidi, kurumların, şirketlerin ve ajansların siber tehditlerin bir adım önünde kalmasını hayati kılıyor. Donanımların, donanımların eklenmesi yerine güvenlik göz önünde bulundurularak tasarlandığından emin olmak için uygun şekilde değerlendirilmesi sonradan düşünüldüğünde, siber-fiziksel sistemlerimizi güvende tutmanın ilk adımıdır” diyor.

Ülkeler siber güvenlik sertifikalandırma merkezi kurmalı mı? yazısı ilk önce TechInside üzerinde ortaya çıktı.

Tümünü Okuyun - Kaynağa Git