Veri merkezleri ev ısıtmada kullanılabilir mi?

4 ay önce 3983

Fin kamu kuruluşu Fortum yaptığı açıklamada, başkent Helsinki ve çevresindeki evleri ve işletmeleri ısıtmak için iki yeni Microsoft veri merkezinden gelen atık ısıyı kullanacağını ve aynı zamanda karbon emisyonlarını azaltacağını söyledi.

Microsoft eş zamanlı olarak, yenilenebilir enerji ile güçlendirilecek veri merkezlerinin inşası için planlarını duyurdu ve konumları bilgisayar sunucularının soğutulmasından kaynaklanan ısının geri dönüştürülmesine izin verecek şekilde seçildi.

Bölgesel ısıtma, Finlandiya’da yaygın olarak kullanılmaktadır. Önceden yalıtılmış yeraltı borularından sıcak su pompalamaktadır ve geleneksel olarak fosil yakıt kaynaklarına dayanmaktadır.

Fortum, Helsinki metropol bölgesinde 900 kilometre uzunluğunda ve 250.000 kullanıcıya hizmet veren bir yeraltı boru sistemi işletmektedir. İki firma, tamamlandığında, veri merkezlerinin sistemin ısı kaynaklarının yüzde 40’ını oluşturacağını söyledi.

Fortum, veri merkezlerinden ısı yakalama tarafı yatırımının 200 milyon Euro olarak tahmin edildiğini ve bunun yılda 400.000 ton CO2 emisyonunu azaltacağını söyledi.

Veri merkezleri ev ısıtmada kullanılabilir mi? yazısı ilk önce TechInside üzerinde ortaya çıktı.

Tümünü Okuyun - Kaynağa Git