Yapay zeka ile İK süreçlerinde dönüşüm yaşanıyor

1 ay önce 28

Hukuk firması Littler Mendelson tarafından 1.300 işverenle yapılan yeni bir ankete göre , kuruluşları İK’da yapay zeka ve veri analitiği kullanan katılımcılar arasında, çoğu (yüzde 69) bunu diğer sektörlerde yapıyor. Ankete göre, çoğu yapay zekayı özgeçmişleri veya uygulamaları taramak (yüzde 67) ve adayları belirlemek (yüzde 49) için kullanıyor; yapay zeka ise insan bileşeninin daha kritik olduğu işe alım hattının ilerisindeki eylemler için ayrılıyor.

Danışmanlık Protiviti’de organizasyonel dönüşüm uygulamasında genel müdür ve küresel lider olan Fran Maxwell, ancak AI önyargısının bu alanda meşru bir endişe olduğunu söylüyor. Maxwell: “Genellikle yapay zeka modeli yanlılığı amaçlamaz, ancak model tarafından kullanılan veriler istemeden yanlılığa neden olabilir. Örneğin, bir model posta kodunu karar vermede bir faktör olarak görüyorsa, ancak bu posta kodu belirli bir etnik kökenle daha belirgin bir şekilde ilişkilendiriliyorsa, bilmeden önyargıya neden olabilir” diyor.

Yapay zeka destekli işe alım ağı Suited’den Matthew Spencer, işe alım ve işe alımda çalışan yapay zeka uygulayıcılarının mevzuatı memnuniyetle karşılaması gerektiğini söyleyerek aynı fikirde olduğunu belirtiyor. Spencer: “yapay zeka işe alım kararları vermemize yardımcı olmak için kullanıldığında, tıpkı standart işe alım uygulamalarında olduğu gibi, adaylara karşı önyargı oluşturma veya sürdürme riski mevcuttur” dedi. “Artırılmış gözetim, adayların ayrımcılığa maruz kalmamasını sağlamaya yardımcı olacak, böylece yapay zeka nesnel ve doğru işe alım sonuçları yaratmayı sağlayabilir” diyor.

Yapay zeka ile İK süreçlerinde dönüşüm yaşanıyor yazısı ilk önce TechInside üzerinde ortaya çıktı.

Tümünü Okuyun - Kaynağa Git