Yapay zekanın geleceği için temel eğilimler neler?

1 ay önce 40

Gartner tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre, yapay zeka, dijital iş için temel bir katalizördür . Son 10 yıl, büyük verilerin yükselişi, bilgi işlem altyapısındaki ilerlemeler, yeni makine öğrenimi teknikleri, bulut bilişimin ortaya çıkışı ve canlı açık kaynak ekosistemi  gibi faktörlerin bir araya gelmesiyle teşvik edilen yapay zekanın gelişiminde bir atılım dönemini temsil ediyor.

Kuruluşta yapay zekanın geleceğini şekillendirecek eğilimleri değerlendirirken, Gartner’ın en önemli olarak gördüğü beş eğilim var. Teknoloji liderleri, sorumlu kullanımını demokratikleştirmek ve teşvik etmek, bileşik teknikleri uyarlamak, uçta gerçek zamanlı analitik için yapay zekadan yararlanmak ve üretken güçlerinden yararlanmak için ortaya çıkan bu yapay zeka trendlerinden yararlanmalıdır.

Demokratikleştirilmiş yapay zeka, yapay zekayı geniş bir kullanıcı kitlesi için erişilebilir hale getirecek. Büyük veri kümelerinde gizlenmiş eğilimleri belirleyerek beklenmedik fırsatları ortaya çıkarmaktan, çalışanların bilgilerini tamamlamalarına yardımcı olmaya kadar, demokratikleştirilmiş yapay zeka hayatımızın her alanına dokunacak.

Uç yapay zeka, veri kaynaklarına daha yakın gerçek zamanlı analitik için AI’dan yararlanarak dijital anları mümkün kılacak. Gartner, 2021’de yüzde 10’dan daha az olan derin sinir ağları tarafından yapılan tüm veri analizlerinin yüzde 50’sinden fazlasının 2025 yılına kadar uçta gerçekleşeceğini tahmin ediyor.

Kompozit yapay zeka, doğru kullanım örnekleriyle uyumlu çeşitli yapay zeka tekniklerini dağıtma yeteneğidir.

Sorumlu yapay zeka, yapay zekayı benimserken uygun iş ve etik seçimler yapmak için kullanılan bir şemsiye terimdir. İş ve toplumsal değer, risk, güven, şeffaflık, adalet, önyargı azaltma, açıklanabilirlik, hesap verebilirlik, güvenlik, mahremiyet ve mevzuata uygunluğun dikkate alınmasını gerektirir.

Üretken yapay zeka, yeni eserler oluşturmak ve çığır açan ürünler yaratmak için yapay zekanın kullanılmasıdır.

Yapay zekanın geleceği için temel eğilimler neler? yazısı ilk önce TechInside üzerinde ortaya çıktı.

Tümünü Okuyun - Kaynağa Git