Yüzücünün hayatını Apple Watch kurtardı!

1 hafta önce 25

Akıllı saatler sundukları çeşitli modlar ile spor yapanlar için önemli bir yol arkadaşı. Birçok spor sırasında performans verileri sunan akıllı saatler yüzücüler için de birçok avantaj sunuyor. ABD’de gerçekleşen olayda ise bir yüzücünün Apple Watch akıllı saati adeta bir can kurtaran görevi gördü.

Nehirde mahsur kalan kadın Apple Watch sayesinde kurtuldu

ABD’de yaşanan olayda Columbia Nehri’nde yüzen bir kadının ayağı kayalara sıkışıyor ve 13 derecelik suda mahsur kalıyor. Sıkıştığı yerden kendini kurtaramayan kadın çareyi ise akıllı saati üzerinden 911 acil yardım ekiplerini aramakta buluyor.

 Acil durumlarda yardımınıza koşacak!

Ortaya atılan iddialara göre Apple, bu yıl ya da 2023 yılında piyasaya sürülecek Apple Watch modellerinde uydu bağlantısına yer verecek.

Olay yerine kısa bir sürede ulaşan ilk yardım ekipleri ise kadını donmaktan kurtarıyor. Yetkililer, bitkin düşen kadını sıkıştığı yerden zor da olsa çıkarmayı başarıyor. Polis raporlarında, nehirde mahsur kalan kadının kurtarıldığında hipotermi belirtileri gösterdiği belirtiliyor.


Apple Watch, kullanıcıların yan tarafta yer alan düğmeye birkaç saniye basılı tutarak acil servisleri aramasına olanak tanıyan bir SOS özelliğine sahip. Telefon yakınlarda olmadan acil durum bildirimi yapmak ya da telefonla görüşme yapmak için ise akıllı saatinizin hücresel veri ve arama özelliklerinin bulunması gerekiyor.

Apple akıllı saatlerinde Watch 2’den bu yana su geçirmezlik özelliğini sunuyor. Apple Watch 7 ise 50 metre derinliğe kadar suya dayanıklı. Markanın giyilebilir teknoloji cihazları düşme algılama ve SOS özellikleri ile daha önce de farklı durumlarda kullanıcılarının hayatını kurtardı.

ABD’de yaşanan bu durum neyse ki herhangi bir can kaybı olmadan atlatıldı. Ancak daha kötü durumlar için lütfen yüzerken dikkatli olun ve özellikle nehir ve göl gibi alanlarda yalnız yüzmeyin. Bu durum herkesin başına gelebilir.

Bu olayın yüzücünün hızlı düşünmesi ve Apple Watch sayesinde kesinlikle ucuz atlatıldığını söyleyebiliriz. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Tümünü Okuyun - Kaynağa Git